ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek
  • Güncelleme Tarihi: Haziran 11, 2024 (14:06)
  • 96
  • 5.00
“ Sitenize giren ziyaretçilerin robot mu yoksa gerçek ziyaretçi mi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak Classic ASP ile ziyaretçi robotları seçmek konumuz. ”

Sitemizde gezinen arama motoru robotlarını Asp kodlarıyla tespit edebiliyoruz. Diğer yazılarımızda da değindiğimiz ServerVariables nesnesi içinde tarayıcı bilgilerini veren HTTP_USER_AGENT ile sitemizde dolaşanın robot mu yoksa insan mı olduğunu öğrenebilmekteyiz. Bu uygulamanın mantığı tarayıcı adı içerisinde robot isminin bulunması temeline dayanmakta. Eğer tarayıcı adında arama motoru ismi ya da robot adı varsa, ziyaretçi bir robotdur, değilse bir insandır. Günümüzde arama motoru sayısı hızla artmakta olduğundan aşağıdaki kodların %100 doğru çalışması için tüm robot adlarının instr kontrolüne eklenmesi gerekmektedir.


<%
dim xbrowser
xbrowser = Request.ServerVariables("HTTP_USER_AGENT")
If instr(xbrowser,"google") OR instr(xbrowser,"Google") OR instr(xbrowser,"URL_Spider_SQL") OR instr(xbrowser,"Firefly") OR instr(xbrowser,"NationalDirectory") OR instr(xbrowser,"Ask Jeeves") OR instr(xbrowser,"TECNOSEEK") OR instr(xbrowser,"InfoSeek") OR instr(xbrowser,"WebFindBot") OR instr(xbrowser,"girafabot") OR instr(xbrowser,"crawler") OR instr(xbrowser,"www.galaxy.com") OR instr(xbrowser,"Googlebot") OR instr(xbrowser,"Scooter") OR instr(xbrowser,"Slurp") OR instr(xbrowser,"appie") OR instr(xbrowser,"FAST") OR instr(xbrowser,"fast") OR instr(xbrowser,"WebBug") OR instr(xbrowser,"Spade") OR instr(xbrowser,"ZyBorg") OR instr(xbrowser,"rabaz") OR instr(xbrowser,"yandex") Then
Response.Write "Ziyaretçi bir arama motoru robotu.."
Else
Response.Write "Ziyaretçi bir insan.."
End If
%>

Bu kodlar istatistiki anlamda büyük öneme sahiptir. Robotlar kaç günde bir sitemi ziyaret ediyor, yeni içerikler ne kadar hızlı taranıyor, gibi sorulara yanıt olabilir. Sitede gezinen arama motorunun tespiti arama motoru optimizasyonu (SEO) sırasında bize büyük katkı sağlar.

Kayıt Tarihi: Nisan 05, 2024 (21:15)

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

#
Mert ( 5.00)

15.06.2024 11:47:59 AM

Emeklerinize sağlık arkadaşlar. Artık ASP ile kod veren nadir site kalmıştı.

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]