Video Blog (VLOG) Nedir?
 • Güncelleme Tarihi: Nisan 29, 2024 (19:25)
 • 168
 • 4.67
“ YouTube ve Video Blog olayı! Kısacası VLOG olarakta adlandırdığımız bu olay ile ilgili bilmeniz gerekenler. Video blog (VLog) nedir? Nasıl çekilir? ”

Video blog, video log, vlog denilen yeni bir akım var. Log, İngilizce'de seyir defteri/günlük/kayıt anlamınada gelir. İnternet ile birlikte "weblog" ve sonrasında dönüşerek kısaca "blog" yazılımları ve siteleri türedi. İnsanlar günlük gibi kullandı yada ilgi alanlarında bir şeyler yazdı (Emre Çetin Blog gibi).

Ardından teknoloji gelişti ve insanlar kaydettiği izletilerini Youtube gibi sitelere yüklediler. Google, 2006 yılında Youtube'u satın aldı. 2007 yılında ilk iPhone çıktı ve her şey değişti. Artık yüksek çözünürlükte izletiler çekiyoruz ve bunları sitelere hemen yükleyebiliyoruz. Bu da, blog olayını bir adım yukarı çıkartarak vlog haline getirdi. Peki ama Vlog nedir?

VLog Nedir?

Kısaca vlog; yaptıklarınızı ve yaşadıklarınızı çektiğiniz izletidir. Örneğin başka şehire turistik amaçlı gittiniz ve önemli yerlerde izleti çekmeye başladınız. Anlattınız, düşüncelerinizi söylediniz ve evde düzenleyip youtube'a yükletiniz.

Türkiye'de bir kaç vlog denemesine baktım, bulabildiklerimin hepsinde insanlar odada kamera karşısına oturuyor ve düşüncelerini anlatıyor. Cem Yılmaz olsanız belki ancak değilseniz sizi kim 10 dakika dinleyecek?

Hangi araçları kullanarak neler yapacaksınız bakalım.

İşinize Yarayacak Araçlar Nelerdir?

Bana kalırsa amiral gemisi yani güzel bir kamerası olan akıllı telefon başlangıç için yeter. Başlangıç için uygulamalara bakalım (maalesef iOS için veriyorum şimdilik).

Hyperlapse

Hızlı çekim için kullanabilirsiniz. Bir yere sabitlersiniz, kayıt yaparken yürürsünüz ve görüntüler normal hızının üstünde gösterilir. Youtube'a hyperlapse yazarsanız göreceksiniz.

Instagram'ın, Hyperlaps için olan uygulaması var. Ücretsiz olmasıda gayet güzel (ancak iPhone'larda kendi kamerası bu işlevi görebiliyor).

SlowMoCam

Yavaş çekim görüntüler oluşturmakta kullanıyorum, ancak iOs'un kendi kamerasında da özelik var.

ReverseCam

Bu güzel, çektiğiniz görüntüleri tersten gösteriyor. Bir yerden zıplayıp, tersine görüntü yaratabilirsiniz. Enteresan şeyler ortaya çıkabiliyor. Ancak vlog için kullanışlı olabilir mi bilmiyorum.

Horizon

Telefonda ne yaparsanız yapın (döndürseniz dahi) görüntüyü sabit tutmaya çalışıyor. Eğer çok sallantılı izletiler çekerseniz bu uygulamayı deneyebilirsiniz.

İzleti Düzenleyici

Varsa iMovie, yoksa şimdilik Movie Maker olabilir.

Vlog Çekmeye Başlarken

Bana kalırsa düzgün bir hesap açın. Yeni Gmail, bağlı olarak yeni G+, Youtube hesabı iyi olacaktır. URL (youtube.com/EmreCetinTR) gibi şeyleri dikkate alın. Aynı url'ye sahip sosyal medya hesapları almaya dikkat edin (instagram.com/emrecetintr yada twitter.com/emrecetintr gibi).

Bu hesaplar sadece vlog için olsun ve instagram hesaplarından gidilen yerlerle yada kayıtlarla iligli resimleri bir iki gün önceden paylaşabilirsiniz. Ayrıca twitter'dan duyuru yapabilirsiniz (yarın X konulu vlog yayında, X konulu vlog yayınlandı gibi). Böylece hem takipçilere duyurmuş olursunuz hemde marka değeri katar.

Kişisel fikrim, bir logo belirleyin. Siz mi çizersiniz, arkadaşınıza mı yaptırırsınız, parayla reklam firması mı ayarlarsınız bilmem. Logo her hesabın profil resminde olsun.

Vlog Çekenlere Yararlı Bilgiler

 • Ne kadar iyi kamera bulursanız ve ne kadar kaliteli çekim yaparsanız o kadar iyi (tripod gibi sabitlik önemli).
 • Yükselen konuları takip edin Twitter'dan TT'lere, haberlere vs bakın ve ilgili izletiler çekmeye çalışın.
 • En kötü 2-3 günde bir izleti çekmeye çalışın.
 • Vine'da denk gelmişsinizdir, Vine çekenler, birbirleriyle iletişime geçip misafir oluyor. Böyle şeyleri yapabilirsiniz. Diğer "sosyal medya ünlüleri" ile iletişim halinde kalmaya çalışın.

Vlog Nasıl Çekilir

ViralBrothers, VitalyzdTV, RomanAtwood gibi bu işte neredeyse profesyonel diyebileceğim adamlara bakarak bir şablon vs çıkartmaya çalıştım. Uzun zamandır inceliyorum. Konuları söyleyeceğim ancak izleti çekilirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatayım önce.

İzleyicilerle Bağlantılı Olun

Elinizde teknolojik bir cihaz tutsanız ve ilk başta aylık bir kaç yüz kişi belki izleyecek olsa bile, sosyal medyanın gücünü hafife almayın. Bir kaç bin, bir kaç yüz bin ve hatta milyonlara ulaşabilme potansiyeliniz var. Bu yüzden insanlarla konuşup, onlara bir şeyler anlattığınızı ve gösterdiğinizi unutmayın.

Bu yüzden, insanlara etrafınızdaki şeyleri anlatın, fakat görüntülerde kamerayı kendinize çevirmeye dikkat edin (ViralBrothers Cenek kanalını izlerseniz anlayacaksınız).

İzletiyi Uzun Tutmayın

Aynı yerlerde, aynı şeyleri tekrarlayarak 4-5 dakika devam etmek sıkıcıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca kısa tutun. Sürekli kameranızı bir yerlere götürün ve yaptıklarınızı çekin. Ardından görüntüleri düzenleyin.

Eğer yeteri kadar görüntü yoksa bekleyin. 10-12 dakika ideal ancak ilk başlarda 6-7 dakikalık izletiler çekebilirsiniz. Ayrıca haftasonu yapacağınız etkinliklerle ilgili görüntüler toplayıp, haftada 2 izleti yayınlayabilirsiniz.

Sakin Olun

Çok hızlı yada çok yavaş konuşmaya gerek yok. Stres yapmaya gerek yok. Sizin dünyanız, sizin gücünüz. Gerekiyorsa konuşacaklarınızı önce yazarsınız, tekrarlarsınız ve okursunuz.

Biz Türk'üz Kolay Beğenmeyiz

Milletimizin huyudur. Yeni bir şey gördüğünde tepkisi "bune len" olacaktır. Tikky, apaçi vs'leri hatırlayın. Önce küfür ettiler, sonra peşinden gittiler. Bu yüzden garip garip tonla yorum gelebilir. Burnunuz, dişiniz, gözünüz, konuşmanız ile ilgili bol bol eleştiri gelebilir.

Eleştirilerin çoğu boş olacak. Cevap yazmayın. Sinirlenip bir şeyler yazmaya çalışmayın. Ancak olumlu eleştiriler olacak. Teşekkür edebilirsiniz. Eğer bir eleştiri farklı kişilerden çokça geliyorsa, doğrulup payı vardır dikkat etmek gerek.

İlginç Efektler Bulabilirsiniz

Mesela Erik'in vlog sayfasında (ViralBrothers) bir yerden bir yere giderken çok kısa kapıdan çıkma, adım atma görüntüleri var. Cenek'in kanalında ise ara ara uçarken girişler var. İlginç şeyleri önce "esinlenerek" araklayabilirsiniz ancak kendi tarzınızı bulun.

Başka Söyleyeyim Zor Bir Yol

Görünen 8-10 dakika ancak saatlerce görüntü olabilir elinizde. Kesip biçeceksiniz, düzelteceksiniz, ardından birleştireceksiniz. Gerçekten zor. İzleyicilerle uğraşması, konu bulması cabası..

Vlog İçin Konular

Gelecekten gelen bir düzenleme: değerli arkadaşlar Türkçe vloglara baktığımda genelde "hayatınızı" göstermişsiniz. Snapchat'te çektiklerini bir yere yükleyenler var. Fakat topçu, popçu, manken değilseniz genelde insanların böyle vlogları seveceğini düşünmüyorum.

Farklı aktiviteleri tanıtın, değişik bir şeyler yapın, yada "nasıl yapılır" bölümlerini anlatın. Bir ili gezdiniz ve ilginç bir şeyler yapan adamlar varsa, kısa röportaj yapın. Bunları vlogunuza azar azar koyun.

Özgür olduğunuz, yaratıcı bir şey yaparsanız hem para kazanıp hem ünlü olabileceğiniz yada hayalinize göre dünyayı değiştireceğiniz kısım burası. Ancak bahsettiklerim için çok yol var. Öncelikle vlog olayını halletmek gerek. Bunun için yeni başlayanlara konu bulma rehberi:

Sadece Konuşma

Bizim Türklerin (ayrıca altta vereceğim Haşim'in) yaptığı gibi kamerayı alıp konuşmak bir seçenek. Ancak ne kadar eğlenceli olursan ol, 10 dakika kimi ekran başında tutacaksın? Bence milleti bıktırmak için güzel bir yöntem. Ancak vlog için değil.

Şehrinizi Tanıtın

Şehrinizde kimler yaşar, nerelere gider? Tanıtın. Gezin, dolaştırın. Hatta sevdiğiniz yerlere gidip, "abi vlog çekiyorum, internette kanalım var insanlar izliyor, senin mekanının tanıtımını yapacağım" deyip birazda konuşarak hem tanıtımı yapıp, hem işletme sahipleriyle 2-3 dakikalık bir söyleşi yaparak güzel bir şey ortaya koyabilirsiniz ayrıca ücretsiz veya uygun fiyat avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

Bu tarz şeyleri ücretsiz yapmayın derim. Sonuçta ufakta olsa reklam. Ancak şehre yoğunlaşın. Başlığında da "Eskişehir'de Neler Yapılır Nereleri Görülmeli Vlog" şeklinde koyarsanız, açıklama ve etiketleride bunlardan yola çıkarak hazırlarsanız; bir çok kişi izletinize gelecektir.

Şaka Kanalı

ViralBrothers ve RomanAtwood'un yaptığı gibi 2 kanal açıp, önce şakaları yayınlayıp ardından ikinci kanal yani vlog kanalında "öncesi ve sonrası" yaşananları gösterebilirsiniz. Şaka güzel bir yoldur, VitalyzdTv'de bunlar yapılıyor ancak Türkiye'de dayak yeme olasılığınızda yüksek (eğer insanları nasıl soğutacağınızı biliyorsanız o başka).

Görüşme

Ya birader sen hep eğlenceli, hoplamalı kaçmalı şeyler diyorsun ancak ben ciddi bir şey istiyorum, amacım dünyayı değiştirmek diyorsanız buyrun. Öğrenci halinizle liderlerle 5-6 dakikalık görüşmeler hazırlayıp buralara koyabilirsiniz (çevreniz varsa süper). Milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, meclis üyeleri, bürokratlar… Ne bulursanız, önceden hazırladığınız kalıp soruları sorup, bunları yükleyebilirsiniz.

Süper olabilir. Hatta yazarken "deneme" isteği gelmedi değil.

Nasıl Yapılır

Buda farklı kanal. Uzmanlardan bilgiler verilebilir yada pet şişe ile yumurtanın sarısını ayırma gibi şeyler yayınlanabilir ancak 30 saniyeden uzun sürebilir mi?

Garip Şeyler Denemek

Nikel topu ısıtıp, bir şeylerin üstüne bırakan kanal var.

Yada World of Tanks gibi online oyunlarda uzmanlaşmış kişiler, youtube kanalı açarak yorumlar yapabiliyor (İngilizce QuickyBaby var).

Burası, yaratıcılığınıza, bilginize ve tecrübenize kalmış.

Etkinli Takipçisi

İşiniz yada hobiniz gereği sık sık etkinliklere mi katılıyorsunuz? Bu etkinliklerden kısa görüntüler alıp, yorumlayabilirsiniz, tanıtım yapabilirsiniz ve yapabiliyorsanız etkinliği yapanlarla söyleşi yapabilirsiniz.

Youtube Üzerinden Para Kazanmak

Aletler temin edildi, konu bulundu, görüntüler çekildi, düzenlendi, youtube vs hesapları açıldı ve yüklendi. E youtube diyor ki, kardeşim reklam verip para kazanabilirsin. Kanala gelin, kanal ayarlarından "para kazan"a tıklayıp etkinleştirin. Adsense'e girin ve gerekli işlemleri yapıp, youtube hesabınıza bağlayın (Google amcaya sorarsanız, detaylıca nasıl yapılacağını anlatıyor).

Dikkat etmeniz gereken şey; müzik falan koyayım dersiniz ancak müzik şirketi "lisans" arızası çıkartır ve izletiden kazandığınız para müzik şirketine gidebilir. Bu yüzden dikkat edin.

Kayıt Tarihi: Nisan 13, 2024 (20:15)

Kaynak: Emre ÇETİN

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

#
Hasan ( 5.00)

11.05.2024 2:47:09 PM

Hazırlayan yayınlayan herkese tşk ederim. Emeklerinize sağlık çok faydalı bir içerik olmuş.

#
Ali ( 4.00)

03.05.2024 3:56:54 PM

Bilgiler için teşekkür ama bir de bunun için videolu anlatım olsa daha iyi olurdu ;)

#
SonHamle ( 5.00)

26.05.2024 11:59:20 AM

Haklı: Ali arkadaşıma katılıyorum. Örnekler gösterilerek hazırlanmış bir video çok iyi olurdu.

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]