Dünyanın röntgenini çekiyor!
  • Güncelleme Tarihi: Nisan 27, 2024 (23:39)
  • 10
“ Gönderilen sinyallerin duvarlardan geçebilecek kadar güçlü olduğunu ancak binaların içini görüntülemeyeceğini belirtildi. Bu işin sonu ne olacak peki? ”

Capella Space şirketi tarafından tasarlanan ve dünya yörüngesinde dönen Capella-2 uydusunun, kullandığı radar teknolojisiyle dünyadaki hemen hemen her yerin yüksek çözünürlüklü görüntülerini oluşturabildiği belirtildi.

ABD'nin Kaliforniya eyaleti San Francisco şehri merkezli Capella Space şirketi tarafından tasarlanan Capella-2nin, NASA'nın 1970'lerden beri kullandığı teknolojinin aynısı olan dünyayı meteorolojik görünürlük, bulut örtüsü veya günün herhangi bir saatinden bağımsız olarak görüntüleyebilen Sentetik Aralıklı Radar (SAR) kullandığı ifade edildi. SAR'ın, bir hedef noktasını aydınlatmak için güçlü radyo sinyalleri gönderdiği, verileri toplayıp bunları ayrıntılı bir görüntü oluşturmak için yorumladığı belirtildi.

Gönderilen sinyallerin duvarlardan geçebilecek kadar güçlü olduğunu ancak binaların içini görüntülemeyeceğini belirten Capella Space, "Ancak bildiğimiz gibi, cep telefonu ve Wi-Fi sinyalleri bile bir hücresel kuleden veya Wi-Fi erişim noktasından uzaklaştıkça zayıflıyor.

Radar sinyalleri de aynı; duvarların içinden geçebilirler, ancak iç mekanda herhangi bir şeyi görüntüleyemeyecek veya göremeyecek kadar zayıflar" ifadelerine yer verildi.

Yorum: "Peki burada sorun ne?" diye sorular gelebilir. Sorun şu ki; bu teknoloji ile evlerin içinden tutun da yerin altına kadar her şey gözetlenebilecektir. Teknolojik olarak bazı eklentiler ile vücut ısılı bir sistem haline gelebilir ve nerede kim ne yapıyor izlenebilir. Bu işin askeri olarak kullanılması durumunu ise düşünmek bile istemiyorum. Yorumlar size kalmış..

Kayıt Tarihi: Nisan 27, 2024 (23:37)

IzFaa
IzFaa

Karanlığın ortasında ömrünü geçiren ve büyük sitelerde yöneticilik yapan isimsiz bir birey.

Yorumlar:

Üzgünüm! Kayıt bulunamadı..

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]