Google Chrome'un Gizli Özellikleri!
  • Güncelleme Tarihi: Nisan 07, 2024 (21:50)
  • 40
“ Bazen harika bazen ise bu ne dedirten ve dünya genelinde kullanım olarak liderliği ele alan Google Chrome. Chromeun tüm gizli özellikleri. ”

Bazen harika bazen ise bu ne dedirten ve dünya genelinde kullanım olarak liderliği ele alan Google Chrome. İşte browserın gizli kapaklı tüm özelliklerini görebilme bunları yönetebilmenin adresi.

Chrome'a ait tüm açık ve gizli alanlara ulaşmak için ilk yapmanız gereken şey adres çubuğuna tırnak işareti olmadan "chrome://about/" yazmak olacaktır. Zaten diğer alanların hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Burada benim gördüğüm ve dikkatimi çeken bazı şeyler oldu ki bunlar özellikle bilgisayarınıza sızacak hackerlar için resmen ekmeğe yağ sürmek olacaktır. Bunlardan dolayı kesinlikle tarayıcınızı gizli modda kullanın ve dikkatli olun. Aslında bir örnek bile her şeye yetecektir;

  • "chrome://cache/" işte bu olay her şeyi bitiriyor diğerlerine bakmaya bile gerek yoktur. Sizin en büyük güvenlik açığınız burası olacaktır. Girip çıktığınız her şey burada ve depolanmaktadır. Hex kodları ile 16 lık değerler ve karşılıkları ise ilgili linklere tıkladığınızda zaman ortaya çıkmaktadır. Ne demek istediğimi bu işler ile uğraşan arkadaşlarımız gayet net anlamışlardır.
  • Devamında bir şeyi daha belirterek konuyu detaylandırmak istiyorum; bazı sitelere girerken (özellikle webmasterların hostlara filan bağlantıları, plesk girişleri vb gibi) firma sitesinin özel panelinden tıkladığınız link ile adres satırına user ve password basılır ve buradan otomatik bağlantı sağlanır. Yukarıda verdiğim maddeye dikkat edin ve bununla birleştirin. İşte silere büyük bir açık ve hack konusu..
  • Ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ve kurban olmak istemiyorsanız ya çok iyi bir güvenlik programı ile bilgisayarınızı koruma altına alacaksınız veya hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın özel mod ( gizli mod - inprivate) şeklinde kullanacaksınız ve sık sık cache alanlarını temizleyeceksiniz.

Kötü yanları olduğu gibi tabii ki burada verilenlerin iyi yanları da mevcuttur. Örneğin download yaparken bir anda net kesildi veya browser kapantı. Buradan yapacağınız basit bir ayar ile artık yarım kalmış download olaylarını kaldığınız yerden devam ettirebileceksiniz.

Özet olarak burası browserın kalbidir ve bir çok şeye buradan müdahale edebilirsiniz. Konu çok uzun ve dallaı budaklı olduğu için şuan size giriş yolunu veriyorum daha sonra her alanı detaylandıracağım.

Saygılar,

Kayıt Tarihi: Nisan 07, 2024 (21:22)

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

Üzgünüm! Kayıt bulunamadı..

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]