Deepfake nedir? Nasıl kullanılır?
  • Güncelleme Tarihi: Nisan 29, 2024 (17:42)
  • 7
“ Deepfake nedir? Videolarda kullanılan Deepfake ne demek? İşte ilgili uygulama ile alakalı detaylı haberimiz burada yer almaktadır.. ”

Mevcut bir görüntüyü uygunsuz başka bir görüntü ile birleştirerek oluşturan deepfake videoları birçok kişi için tehlike arz ediyor. Sosyal paylaşım ağlarında ve diğer dijital platformlarda paylaşılan deepfake videoları ile kişilerin itibarsızlaştırılması amaçlanıyor. Peki, tam olarak deepfake nedir? Videoları oluşturulan deepfake ne demek?

Bilişim suçları ile mücadelede son dönemde sıklıkla rastlanan konulardan biri de deepfake videoları oldu. Kişi hakkında olumsuz itibar oluşturmak amacıyla çeşitli dijital yöntemler kullanılarak hazırlanan videolar birçok kişi mağdur ediyor. Sosyal ağlar ve siber suçlarla mücadele ekipleri bu durumla mücadeleyi sürdürürken bir yandan da kullanımı hızla artıyor.

DEEPFAKE NEDİR?

Mevcut bir videoda yer alan bir kişinin yapay sinir ağları kullanılarak uygunsuz bir videoya eklenmesine deepfake ismi veriliyor. Sahte haberlerde, intikam videolarında veya herhangi bir kişinin itibarsızlaştırılması için hazırlanan videolar çeşitli platformlarda paylaşılıyor.

Videoda bahsi geçen kişi hiç ilgisinin olmadığı bir şey ile karşı karşıya kalıyor. Sosyal ağlar birer birer deepfake videolarını yasaklasa da bu durumun önüne geçilmesi için daha kapsamlı çalışmalar gerekiyor.

DEEPFAKE NE DEMEK?

Deepfake kelimesi İngilizce deep (derin öğrenme) ve fake (sahte) kelimelerinin birleşimiyle oluşan bir kelime olarak biliniyor. Yani sahte öğrenme, öğretme olarak isimlendirilebilir.

Kayıt Tarihi: Nisan 29, 2024 (17:41)

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

Üzgünüm! Kayıt bulunamadı..

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]