SEO Nedir
SEO Nedir
  • Güncelleme Tarihi: Nisan 05, 2024 (19:14)
  • 37
“ SEO nedir? SEO nasıl yapılır? Bunlar gibi sorularınıza yanıtlar ve SEO için gerçek bilgilere ulaşmak için işte sizlere SEO özeti. ”

SEO kısaca "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. İngilizce olarak açılımı ise "Search Engine Optimization" şeklindedir.


Peki bu SEO nedir ve nasıl yapılır?


SEO arama motorlarında (google, yahoo, bing, yandex gibi) üst sıralara çıkmak için yapılan site içi ve site çalışmaları kapsar. İsminden de anlaşılacağı üzere arama motoru optimizasyonu. Biraz daha bunu açarsak eğer; site içerisinde başta kodlama olmak üzere, içerikler, görseller ile ilgili tüm optimizasyonların yapılmasıdır. Bunları ileri ki konularımızda ayrı ayrı ve detaylı olarak ele alacağız. Site dışında ise; sitenize doğal bağlantıları arttırmak ve sitenizden söz ettirmek diyebiliriz. Ayrıca sosyal medya için yine ayrıca ve detaylı olarak konuları toparlayacağız.


SEO Uyumlu Kodlama: Bu olay kesinlikle SEO ayaklarında en önemli ve kalıcılığınızı sağlayacak bir durumdur. Ne kadar az kodlama o kadar iyi sonuç demektir. Kodlama işleminde "META" ve "H" taglar gibi durumlara kesinlikle özen göstermek sizler için site dışı SEO çalışmalarını hafifletici unsurlar olacaktır. Bir arama motorunun örümcekleri sitenize girdiği zaman sitenizde kalma oranları o arama motorunun gözünde sitenizin değerine ve ziyaretçilerinize bağlıdır. Bu yüzden bu örümceklerin bu kısa sürede ne kadar çok sayfası incelemesi yine sizin kodlamanıza bağlı olarak değişecektir. Kodlama işleminde HTML5 ve üzeri ve bunlara uygun tagları kullanmanız sizi artı olarak ön sıralara çıkartacak ve SEO için masraflarınızı en aza indirgeyecektir.


SEO Uyumlu İçerikler: Sitenizin sayfalarında verdiğiniz bilgiler asıl can alıcı noktalardır. Bu yüzdendir ki vereceğiniz bilgilerin doğallığı ve orjinalliği kesinlikle bu arama motorları gözünde önemlidir. Ne kadar çok ve okunaklı içerik o kadar çok kalıcılık anlamına gelir. Kalıcık olayı ziyaretçilerin o sayfada ve sitede geçirdikleri süre anlamına gelir ki bu bütün arama motorları için önemlidir. İçeriklerinizi kesinlikle paragraflara bölmeniz ve bunları resimler ile süslemeniz bir artı olacaktır. Ayrıca imkanlar dahilinde ise youtube gibi video sitelerinden kanallar oluşturup buradan ilgili konu ile alakalı videolar eklenmesi ve bunların bu yazılar içerisine gömülmesi size daha çok avantaj sağlayacaktır.


Görseller ve Videolar: Bir üst konuda ele aldığımız gibi sitenizde verdiğiniz yazılar içerisinde alakalı görseller ve videoların bulunması ziyaretçilerinizi biraz daha o sayfada tutmaya yarayacaktır. Yazı içerisine bir görsel eklerken mutlaka alt tagı kullanılması ve görselin isminin ilgili yazı ile alakalı olması görsel arama sonuçlarını yine etkileyecek unsurlar arasında yer alır.


SEO nedir sorusuna yeniden dönecek olursak eğer; yukarı da bahsettiğimiz gibi bir çok etmeni kapsayan planlı ve projeli çalışmalar ile ilgili arama kelimelerinde sitemizin ilgili sayfalarının arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmalar öbeği diyebiliriz.


SEO ile ilgil kitap niteliğinde bir çok konuyu sitemizde birlikte ele alacağız. Aklınıza takılan soruları bize bildirmeniz yeterli olacaktır. Bu tür konularda her türlü yardımları yine sitemizde ele alacağız..

Kayıt Tarihi: Nisan 05, 2024 (19:12)

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

Üzgünüm! Kayıt bulunamadı..

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
  • #
  • #
  • #
  • #
  • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]