Analytics Hemen Çıkma Oranı
 • Güncelleme Tarihi: Nisan 14, 2024 (18:54)
 • 41
 • 5.00
“ Sitenizde Google Analytics hemen çıkma oranı ile ilgili yüksek değerler veriyorsa üzülmeyin! Yazımızı dikkatli bir şekilde okumanız faydanıza olacaktır. ”

Bu kısmı Google destek yazısı ile birlikte ele alacağız. Çünkü eskiden hemen çıkma oranı reel 0sn cinsinden verilirdi şimdi ise bu değer (bir kaç yıldır) tek sayfa oturumu ile alakalı olup sanal 0sn cinsinden değer ile adlandırılmaktadır. Bu adlandırmaları Google destek bildirimleri göz önüne alarak yapıyoruz.

Hemen çıkma oranı hakkında

Sitenizdeki tek sayfalık oturumlara hemen çıkma adı verilir. Analytics'te hemen çıkma spesifik olarak, Analytics sunucusunda yalnızca tek bir isteği tetikleyen bir oturum bazında (örneğin, bir kullanıcının web sitenizdeki bir sayfayı açıp bu oturum süresince Analytics sunucusunda başka bir isteğin tetiklenmesine neden olmadan sayfadan çıkması) hesaplanır.

Hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların toplam oturum sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır veya sitenizde kullanıcıların tek bir sayfayı görüntülediği ve Analytics sunucusunda tek bir isteği tetiklediği tüm oturumların yüzdesidir.

Bu tek sayfalık oturumların süresi 0 saniyedir. Bunun nedeni, ilk isabetin ardından, Analytics'in oturum süresini hesaplamasına olanak verecek başka bir isabetin bulunmamasıdır. Oturum süresinin nasıl hesaplandığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hemen çıkma oranının yüksek olması, olumsuz bir durum mudur?

Bu sorunun yanıtı duruma göre değişir.

Sitenizin başarılı sayılması için kullanıcıların bir sayfadan daha fazlasını görüntülemesi gerekiyorsa hemen çıkma oranının yüksek olması, olumsuz bir durumdur. Örneğin, ana sayfanız, sitenizin geri kalanına (ör. haber yazıları, ürün sayfaları, ödeme işlemi) geçit niteliği taşıyorsa ve kullanıcıların önemli bir yüzdesi yalnızca ana sayfanızı görüntülüyorsa hemen çıkma oranının yüksek olması kötüye işarettir.

Öte yandan, blog gibi tek sayfalık bir siteniz varsa veya tek sayfalık oturumların olağan sayılacağı başka tür içerikler sunuyorsanız hemen çıkma oranının yüksek olması son derece normaldir.

Hemen çıkma oranını nasıl düşürürüm?

Sitenizdeki hemen çıkma oranını farklı açılardan incelemeye çalışın. Örneğin:

 • - Kitleye Genel Bakış raporunda sitenizde görülen genel hemen çıkma oranı yer alır.
 • - Kanallar raporunda her bir kanal gruplamasının hemen çıkma oranı yer alır.
 • - Tüm Trafik raporunda her bir kaynak/aracı çiftinin hemen çıkma oranı yer alır.
 • - Tüm Sayfalar raporunda her bir sayfanın hemen çıkma oranı yer alır.

Toplam hemen çıkma oranınız yüksekse, bunun siteye dengeli bir şekilde mi dağıldığını yoksa buna bir veya iki kanalın, kaynak/aracı çiftinin veya yalnızca birkaç sayfanın mı neden olduğunu araştırabilirsiniz.

Örneğin, soruna yol açan yalnızca birkaç sayfaysa bu sayfalarda gösterilen içeriğin, kullanıcıları sayfaya yönlendiren pazarlama materyallerinin içeriğiyle uyuşup uyuşmadığını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfalarda kullanıcılara, istediğiniz diğer adımları kolayca atabilecekleri yolların sunulup sunulmadığına da bakabilirsiniz.

Belirli bir kanalın hemen çıkma oranı yüksekse bu kanalla ilgili pazarlama çalışmalarına göz atın: Örneğin, Görüntülü Reklam Ağı üzerinden gelen kullanıcılar siteden hemen çıkıyorsa reklamlarınızın, site içeriğiyle alakalı olduğundan emin olun.

Sorun daha geniş çaplıysa gerekli tüm sayfaların doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmak için izleme kodu uygulamanıza göz atın. Ayrıca, sitenizin genel tasarımını yeniden değerlendirmeniz ve dili, grafikleri, renkleri, harekete geçirici mesajları ve önemli sayfa öğelerinin kolayca görünüp görünmediğini incelemeniz yerinde olur.

Optimize'ı kullanarak sitenizin sayfalarının farklı sürümlerini test edebilir, hangi tasarımların kullanıcıları daha fazla etkileşime girmeye teşvik ettiğini öğrenebilirsiniz.

Tek sayfalık bir siteniz varsa kullanıcı etkileşimlerini daha iyi takip etmek ve hemen çıkma türünde sayılmayan tek sayfalık oturumları belirlemek için etkileşim dışı etkinlikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kayıt Tarihi: Nisan 14, 2024 (18:53)

Kaynak: Google

Admin
Admin

Kendi halinde takılan ve uğraşan bir birey. Aynı zamanda UnFau sitesini kuran bir dünya vatandaşı.

Yorumlar:

#
Mert ( 5.00)

01.05.2024 2:58:26 PM

Artık sosyal medya tarzı içerikler girmek gerekli diye düşünüyorum. Görseller vidyolar vb gibi.

Yorum yap:

Beraber Çalışalım

Başarılı bir projeye mi ihtiyacınız var?

Durma Tıkla
#
 • #
 • #
 • #
 • #
 • #
Duyuru

Yoğunluktan dolayı telefonlar kaldırılmıştır! Lütfen mail adresi veya iletişim formu ile bize ulaşınız.

WhatsApp +90 505 742 11 58
Mail Adresleri [email protected]